Αρχική ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΓερμανία Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Πολύ σκληρή για να… υποβιβαστεί

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Πολύ σκληρή για να… υποβιβαστεί

από Θάνος Κονταξής

Σαν σήμερα το 1999, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης «υπέγραφε» τον πιο δραματικό επίλογο, αποφεύγοντας τον υποβιβασμό με έναν τρόπο που δύσκολα θα ξανασυμβεί.

Η σεζόν 98/99 θα ήταν μεταβατική για τους «αετούς». Η ομάδα της Φρανκφούρτης μόλις είχε ανέβει ως πρώτη από τη δεύτερη κατηγορία και σκόπευε να παραμείνει στην Μπουντεσλίγκα όσο το δυνατόν περισσότερο. Οι μεταγραφές που είχαν γίνει, δήλωναν τις προθέσεις τους και με τον Χορνστ Έρμαντραουτ στον πάγκο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, η παραμονή φαινόταν απόλυτα εφικτή.

Η σεζόν όμως δεν εξελισσόταν καλά καθώς στο πρώτο μισό της, η Άιντραχτ είχε καταφέρει να πάρει μόλις 4 νίκες και 4 ισοπαλίες ενώ οι 9 ήττες την κατέτασσαν στη 16η θέση. Ο Έρμαντραουτ (ο οποίος καθόταν πάντα σε μια πλαστική καρέκλα κι όχι στον πάγκο ενώ η εν λόγω καρέκλα, υπάρχει πλέον σε βιτρίνα στο μουσείο της «Commerzbank Arena») αντικαταστάθηκε προσωρινά από τον Μπέρναρντ Λίπερτ κι εκείνος με τη σειρά του παραχώρησε τη θέση του στον Ρέινολντ Φαντς.

Ο Έρμαντραουτ, καθήμενος στην αγαπημένη του πλαστική καρέκλα!

Η συνέχεια ήταν ακόμα χειρότερη, καθώς από τη 17η αγωνιστική μέχρι και την 27η που κάθισε στον πάγκο της Άιντραχτ ο Φαντς, οι «αετοί» γεύτηκαν τη νίκη μόλις μια φορά, ήρθαν ισόπαλοι σε τέσσερις περιπτώσεις ενώ ηττήθηκαν πέντε φορές. Η συγκομιδή ήταν πενιχρή και με μόλις 23 βαθμούς μετά από 27 «στροφές», η ομάδα της Φρανκφούρτης ήταν μια θέση μακριά από τον πάτο της βαθμολογίας με ελάχιστες ελπίδες παραμονής.

*Να σημειωθεί πως τότε, οι τρεις τελευταίοι έπεφταν κατηγορία αυτόματα κι όχι όπως τώρα που ο 16ος παίζει μπαράζ με τον τρίτο της δεύτερης κατηγορίας!

Τότε ήταν που άλλαξαν όλα. Τη θέση του Φαντς πήρε ο Γιεργκ Μπέργκερ, παλιά… καραβάνα στους πάγκους και ειδικός στο να σώνει ομάδες, εξού και το ψευδώνυμο «πυροσβέστης». Βέβαια, οι δύο ισοπαλίες και η μια ήττα στις πρώτες του τρεις αγωνιστικές στο «τιμόνι» της Άιντραχτ φαινόντουσαν καταδικαστικές όχι μόνο βαθμολογικά αλλά και γιατί η ομάδα δεν έδειχνε σε καμία περίπτωση πως μπορεί να ανατρέψει την κατάσταση. Αυτό όμως που θα ακολουθούσε δεν είχε προηγούμενο.

Ο άνθρωπος που έσωσε την Άιντραχτ, Γιεργκ Μπέργκερ!

18Γκλάντμπαχ3020

Η ομάδα του Μπέργκερ κατάφερε με εξαιρετικές εμφανίσεις να κάνει το 3/3 νικώντας με 2-1 τη Βέρντερ στη Βρέμη (μόλις το δεύτερο «διπλό» στη σεζόν), τη Ντόρτμουντ στη Φρανκφούρτη με 2-0 και τη Σάλκε με 3-2, μετά από ολική ανατροπή, στη κοιλάδα του Ρουρ.

Η «μάχη» του υποβιβασμού είχε μετατραπεί πλέον σε… θρίλερ.

Η Άιντραχτ που από την αρχή της χρονιάς έδειχνε σημάδια διάλυσης, κατάφερε με τον Μπέργκερ προπονητή, να αλλάξει πρόσωπο και να μπει στη τελευταία «στροφή» της Μπουντεσλίγκα, με υπολογίσιμες ελπίδες για την παραμονή.

Η μοίρα όμως της επιφύλασσε ένα τεράστιο εμπόδιο. Αυτό της πρωταθλήτριας Καϊζερσλάουτερν. Οι «κόκκινοι διάβολοι», είχαν όλη τη χρονιά μια άμυνα που έμοιαζε με… ελβετικό τυρί και αυτός ήταν ο λόγος που είχαν μείνει πολύ μακριά από την πρώτη θέση, όντας τέταρτοι και τρεις βαθμούς πάνω από τη Ντόρτμουντ. Η Καϊζερσλάουτερν χρειαζόταν οπωσδήποτε το «τρίποντο» την τελευταία αγωνιστική για να μπορέσει να προκριθεί στο Τσάμπιονς Λιγκ χωρίς να την ενδιαφέρει τι θα κάνουν οι Βεστφαλοί στο δικό τους ματς.

18Γκλάντμπαχ3341:77-3621
Οι κανόνες στην Μπουντεσλίγκα, ορίζουν τη βαθμολογία πρώτα από τη συγκομιδή βαθμών, μετά από τη διαφορά των γκολ και ύστερα από το ενεργητικό των γκολ.

Ενώ τα ματς που θα διεξαγόντουσαν την ίδια ώρα ήταν: Μπόχουμ – Χάνσα Ροστόκ, Νυρεμβέργη – Φράιμπουργκ, Στουτγκάρδη – Βέρντερ Βρέμης και φυσικά Άιντραχτ – Καϊζερσλάουτερν.

Κάπως έτσι θα ξεκινούσε η πιο δραματική τελευταία αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, τουλάχιστον όσον αφορά τις θέσεις που οδηγούν στη δεύτερη κατηγορία. Οι ομάδες που εμπλέκονταν ήταν τόσες πολλές, που κατά τη διάρκεια των είκοσι τελευταίων λεπτών της αγωνιστικής, η 16η και καταδικαστική θέση άλλαξε χέρια επτά φορές:

• 68ο λεπτό: Η Καϊζερσλάουτερν ισοφαρίζει την Άιντραχτ σε 1-1 με πέναλτι, αλλά θέλει τη νίκη καθώς η Ντόρτμουντ νικάει την Γκλάντμπαχ 2-0 και παίρνει εκείνη την τέταρτη θέση ενώ οι «αετοί» με την ισοπαλία υποβιβάζονται.
  • 70ο – 74ο λεπτό: Η Άιντραχτ σκοράρει για το 2-1 και η Μπόχουμ κάνει ολική ανατροπή (από 0-1 σε 2-1) επί της Ροστόκ, παρασύροντάς την στη δεύτερη κατηγορία μαζί της. Η Άιντραχτ σώζεται.
  • 77ο – 82ο λεπτό: Η Ροστόκ ισοφαρίζει και πάλι την Μπόχουμ σε 2-2 ενώ η Άιντραχτ σκοράρει ακόμα δύο γκολ, κάνοντας το 4-1 επί της Καϊζερσλάουτερν. Σώζεται προσωρινά αλλά κινδυνεύει ακόμα έχοντας ίδια διαφορά γκολ με τη Νυρεμβέργη, η οποία χάνει με 2-0 από τη Φράιμπουργκ. Η Ροστόκ παραμένει στη 16η θέση.
  • 83ο λεπτό: Η Ροστόκ σκοράρει για το 3-2 επί της Μπόχουμ, κάνοντας ανατροπή στην ανατροπή και πλέον γλιτώνει τον υποβιβασμό αφήνοντας τη Νυρεμβέργη στη 16η θέση. Η Άιντραχτ, όντας ισόβαθμη με τη Νυρεμβέργη στους 37 βαθμούς κι έχοντας την ίδια διαφορά γκολ, αποφεύγει τον υποβιβασμό διότι έχει σκοράρει περισσότερα γκολ στη χρονιά (43 έναντι 39).
  • 85ο λεπτό: Η Νυρεμβέργη πετυχαίνει το πολυπόθητο γκολ και παρότι χάνει με 2-1 από τη Φράιμπουργκ, έχει -10 στη διαφορά των γκολ σε αντίθεση με το -11 της Άιντραχτ. Οι «αετοί» τη δεδομένη στιγμή πέφτουν όντας στη 16η θέση.

Λίγα λεπτά πριν τις καθυστερήσεις και παρότι η Άιντραχτ νικάει με 4-1 τους πρωταθλητές, χρειάζεται ακόμα ένα τέρμα για να ισοφαρίσει τη Νυρεμβέργη στη διαφορά των γκολ και να είναι εκείνη που θα μείνει στη κατηγορία υπερτερώντας στο ενεργητικό των γκολ.

• 89ο λεπτό: Το «Βαλστάντιον» φλέγεται. Ο Βέστερταλερ παίρνει την μπάλα στο κέντρο, κάνει ένα σπριντ και περνάει δύο αμυντικούς αλλά χάνει την ισορροπία του και πέφτει κάτω. Τότε, με κάποιο… μαγικό τρόπο η μπάλα φτάνει στον Γιαν-Άγκε Φιόρτοφτ, ο οποίος κάνει ένα απλό κοντρόλ για να βρεθεί μπροστά από τον τερματοφύλακα της Καϊζερσλάουτερν, ο χρόνος σταματάει. Ο Νορβηγός κάνει το πλασέ κάπως ανορθόδοξα αλλά η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα. Το γήπεδο εκρήγνυται και ο Μπέργκερ πανηγυρίζει κοιτάζοντας παράλληλα το ρολόι του ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά τα ξεχνάει όλα και εφιστά την προσοχή στους παίκτες του σχηματίζοντας τον αριθμό «τρία» με τα δάχτυλά του. Τόσα λεπτά χώριζαν την Άιντραχτ από τον θρίαμβο.

Τίποτα όμως δεν άλλαξε. Η Άιντραχτ σημειώνει μια τεράστια νίκη εναντίον των πρωταθλητών με 5-1 και παραμένει στην Μπουντεσλίγκα ενώ στη δεύτερη κατηγορία, τις Μπόχουμ και Γκλάντμπαχ ακολουθεί η Νυρεμβέργη παρότι την προτελευταία αγωνιστική βρισκόταν στη 12η θέση και παρότι στη τελευταία φάση του δικού της αγώνα με τη Φράιμπουργκ, ο Φρανκ Μπάουμαν έχασε μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει, όντας μόνος του απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Αποτέλεσμα που θα έριχνε τελικά την Άιντραχτ.

Ο «χρυσός» σκόρερ του πέμπτου γκολ των «αετών», Φιόρτοφτ δήλωσε μετά το ματς: «Αν ο Τιτανικός είχε τον Μπέργκερ, θα είχε σωθεί», δίνοντας άθελά του, την τέλεια παρομοίωση στην Άιντραχτ εκείνης της σεζόν. Η ομάδα της Φρανκφούρτης κράτησε τον Μπέργκερ για ακόμα μία σεζόν κι έμεινε άνετα στην Μπουντεσλίγκα, τερματίζοντας 13η, πριν έρθει τελικά το αναπόφευκτο και υποβιβαστεί για ακόμα μια φορά τον Μάιο του 2001.

Μπορεί στην ιστορία του γερμανικού πρωταθλήματος να έχουν υπάρξει χιλιάδες κρίσιμα γκολ, μεγάλες ανατροπές και πρωταθλήματα που κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό αλλά τέτοια «μάχη» για τον υποβιβασμό δεν είχε ξανασυμβεί και πολύ δύσκολα θα επαναληφθεί.